12. juli 2026

Jukola 2026 i Kotka, Finland 13-14 juni.

SO stilte i år kun ed ett herrelag og 8 stk reiste til Finland fredag 12. med fly via København og videre til Helsinki. Fra Helsinki ble det lekebil til Kotka hvor vi hadde hotellovernatting til lørdag morgen. Øystein fikk testet nanttegenskapene på fredagskvelden, mens vi andre hadde en roligere kveld.

Lørdag morgen kjøring opp til arena, ca 25 minutter fra Kotka. Her hadde vi bestilt «hotell», dvs militært lagstelt. Lørdagen gikk med til å se på Venlastafetten i regnet. Det kom ganske mye nedbør, så det var en ganske våt opplevelse. Kanskje regnet også hadde noe med strømbruddet – speakertjenesten, storskjermer og strøm til butikkteltene mm tok kvelden tidlig i Venlastafetten, men kom tilbake etter en stund.

Etter damestafetten ble det hviling og spising fram til Jukolastarten kl 23:00 hvor Harald løp ut på 1 etappe på 12,9km og vekslet med Øysten på en sterk 431 plass. Øystens løype var 11,1km og han vekslet med Kristoffer ca kl 01:40. Løypen til Kristoffer var den nest lengste på 14,6km som han gjennomførte på under 3 timer. Kristoffer vekslet med Bertrand som løp 7,1km og løp laget opp 69 plasser. Bertrand vekslet med Jukola jomfruen Jan-Kenneth som hadde en etappe på 7,9km som han gjennomførte godt. Jan Kenneth vekslet med Morten som løp en etappe på 11,7km som selv med en bom i slutten som han irriterte seg mye over løp på godt under 2 timer. Morten vekslet med Ankermann Martin som løp den lengste etappen på hele 15,8km som han brukte under 2,5 timer på.

Laget endte på en respektabel 735 plass med en totaltid på 9 timer og 19 minutter.

Pål som var reserve fikk også løpe 4. etappe, men for et Finsk lag «Överbys hëstar» som etter en svært sterk sisteetappe havnet på 720 plass (med en målsetning før start om ca 800 plass.

Under er det måde bilder og video av Martin som løper i mål:

Starten på Jukola 2026 -et stykke i fra.

Martin i måt på ankeretappen etter samlet tid på 9:19